TECHmED

TECHmED / Srdcové ozvy a šelesty / Šelesty pri mitrálnej regurgitácii


Šelesty pri mitrálnej regurgitácii

Peter Blahút
techmed@techmed.sk


Šelesty pri mitrálnej regurgitácii

Na rozdiel od kontinuálnecho šelestu, ktorý je spôsobený kontinuálnym jednosmerným patologickým prúdom krvi, je tento šelest spôsobený zmenou patologického toku krvi počas systoly a diastoly pri mitrálnej regurgitácii. Najčastenšie sa mitrálna regurgitácia manifestuje ako kombinácia holosystolického šelestu s treťou srdcovou ozvou. Mitrálna regurgitácia môže vytvoriť až 5 druhov šelestov, ktoré sa môžu kombinovať.

Tretia srdcová ozva

tretia srdcová ozva

Pri chronickej mitrálnej regurgitácii sa dilatuje ľavá predsieň, pretože pri systole ľavej komory nastáva overload ľavej predsiene. Pri systole predsiene sa potom pumpuje do ľavej komory väčšie množstvo krvi, a vírenie krvi v komore počujeme ako tretiu srdcovú ozvu.

Mezodiastlocký šelest

Mezodiastolický šelest

Pri overloade ľavej predsiene pre mitrálnu regurgitáciu krv preteteká pri systole predsiene väčšou rýchlosťou do ľavej komory a vzniká vírenie krvi v oblasti mitrálnej chlopne, čo počujeme ako mezodiastolický šelest.

Neskorý systolický šelest

Neskorý systolický šelest

Pri prolapse mitrálnej chlopne nastáva regurgitácia, keď sa cípy chlopne prepadnú do ľavej predsiene počas systoly komory. Preto sa neskorý systolický šelest manifestuje od polovice systoly, tomuto šelestu často predchádza systolický klik, ktorý je spôsobený zaseknutím prepadnutých cípov v ľavej predsieni, pripomína "švihnutie bičom".

Skorý systolický šelest

Skorý systolický šelest

Skorý systolický šelest vzniká počas systoly ľavej komory pre patologické vírenie krvi pri regurgitácii mitrálnej chlopne. Keď sa tlak v ľavej predsieni vyrovná tlaku v komore, tak šelest vymizne. Ak trvá mitrálna regurgitácia dlho, ľavá predsieň sa dilatuje a krv do nej regurgituje počas celej systoly komory, pretože sa tlak v predsni sa nestihne vyrovnať tlaku v komore. Potom sa skorý systolický šelest mení na holosystolický šelest.

Holosystolický šelest

Holosystolický šelest

Chronická regurgitácia mitrálnej chlopne spôsobuje dilatáciu ľavej predsiene, potom počas celej systoly ľavej komory regurgituje krv do ľavej predsiene a vzniká patologické vírenie krvi, čo počujeme ako holosystolický šelest.Šelesty pri mitrálnej regurgitácii

Tretia srdcová ozva
Mezodiastolický šelest
Neskorý systolický šelest
Skorý systolický šelest
Holosystolický šelestPeter Blahút
techmed@techmed.sk