TECHmED

TECHmED / EKG & Arytmológia (Kniha) / Tricyklické antidepresíva (Intoxikácia)

šípka späť

Tricyklické antidepresíva (Intoxikácia)

Tricyclic antidepressant Overdose (Sodium-Channel Blocker Toxicity)

Peter Blahút
techmed@techmed.sk

Depresia

  • Je minimálne 5 uvedených symptómov za 2 týždne:
    • smútok, pesimizmus, pocit zlyhania, nenávisť voči sebe, pocit viny, častý plač, znížené sebavedomie, samovražedné myšlienky, strata záujmov, nespavosť, atď.
  • Depresia je závažná duševná porucha, má ju
    • 20% žien
    • 12% mužov
  • Je nerovnováha neurotransmiterov v mozgu:
    • serotonínu, noradrenalínu, a dopamínu

cilical depression, unipolar disorder, recurrent depression

Tricyklické antidepresíva

  • Blokujú spätné vychytávanie neurotransmiterov:
    • Zvyšuje sa ich koncentrácia, čo má antidepresívny efekt

  • Okrem toho sú aj blokátory sodíkového kanála

ECG antidepressant drug prothiaden

Blokátory sodíkového kanála


EKG a Blokátory sodíkového kanála (Intoxikácia)

ECG tricyclic Overdose (Sodium channel blocker toxicity), terminal R wave, R/S ratio aVR


ECG sinus tachycardia, broad QRS complexs, postitive R wave - aVR, tricyclic antidepressant (TCA) overdose, sodium channel blocker toxicity

Tricyklické antidepresíva (Intoxikácia)



ECG sinus tachycardia, first degree av block, prolonged PQ interval, broad qrs, dominant R aVR,  prothiaden, tricyclic antidepressant (TCA) overdose, sodium channel blocker toxicity

EKG 1/3: Tricyklické antidepresíva (Intoxikácia)



ECG sine wave (hyperkalaemia),  tricyclic antidepressant (TCA) overdose, sodium channel blocker worsening toxicity

EKG 2/3: Tricyklické antidepresíva (Progresia intoxikácie)



ECG tricyclic antidepressant (TCA) overdose, sodium channel blocker toxicity, resolution TCA toxicity with treatment (bicarbonate and hyperventilation)

EKG 3/3: Tricyklické antidepresíva (Po liečbe intoxikácie)



ECG tricyclic antidepressant (TCA) overdose, toxicity, sinus bradycardia, broad qrs complexes

Tricyklické antidepresíva (Intoxikácia)



ECG flecainid poisoning, sodium channel blocker toxicity, sinus tachycardia, broad qrs, terminal r aVR

Flecainid (Intoxikácia)



ECG flecainid poisoning, toxicity, overdose, sinus rhytm, broad qrs, giant r aVR

Flecainid (Intoxikácia)


Peter Blahút
techmed@techmed.sk